Aydın Hayvanları Koruma Derneği  Başkanı Şenay Tekinbaş, çocuklara karne hediyesi olarak kedi ve köpek alınmaması  gerektiğini belirterek, ”Birkaç aylık yaz tatilinde çocukların oyalanması  maksadıyla kedi, köpek alınıyor. Bu hayvanlar yaz tatili bitip yeniden eve  dönüleceği zaman maalesef sokağa terk ediliyor” dedi.

Şenay Tekinbaş, çocuklarını kıramayarak  tatil döneminde kedi ve köpek alan ailelerin tatil sonunda bu hayvanları sokağa  terk ettiğini belirtti.
Tatil bittiğinde özellikle tatil beldelerinin terk edilmiş cins  köpeklerle dolduğunu söyleyen Tekinbaş, ”Çocuklar kedi ve köpek beslemeyi çok  arzu ediyorlar. Aileler de onları kırmamak için ’sınıfını geç, istediğin hayvanı  sana alacağım’ diye söz veriyor. Birkaç aylık yaz tatilinde çocukların oyalanması  maksadıyla kedi, köpek alınıyor. Bu hayvanlar yaz tatili bitip yeniden eve  dönüleceği zaman maalesef sokağa terk ediliyor. Kışın insan kalmayan bu  mekanlarda açlıkla mücadele eden hayvanlar telef oluyor” diye konuştu.
Tekinbaş, kedi ve köpeğin birer canlı olduğunu, kesinlikle oyuncak gibi  görülmemesi gerektiğini söyledi.
Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileriyle görüştüklerini ifade eden Tekinbaş,  ”Karneler dağıtılırken ailelerin çocuklarına karne hediyesi olarak kedi ve köpek  almaması konusunda uyarılması talebinde bulunduk” dedi.
Kedi ve köpeklerin sokağa terk edilme sürecinin çocukların psikolojisini  olumsuz etkilediğini kaydeden Tekinbaş, ”Hiçbir çocuk evinde baktığı, beslediği  canlıyı sokağa atmak istemez ama aile bunu istediğinde çocuk için psikolojik  yıkım oluyor. Hayvandan ağlayarak ayrılıyor” diye konuştu.
”Avrupa’da evlerin hayvan bakımına uygun olup olmadığı araştırılıyor”
Tekinbaş, Avrupa’da pet shoplarda hayvan satılmadığını, kedi ve  köpeklerin barınaklardan sahiplenildiğini söyledi.
Türkiye’de de pet shoplarda hayvan satışının yasaklanması gerektiğini  ifade eden Tekinbaş, şunları kaydetti:
”Avrupa’da hayvan edinmek belirli şartlara bağlı. Pet shoplarda kedi ve  köpek satışı yok. Yalnızca hayvanların ihtiyaç duyduğu malzemeler satılıyor.  Sadece barınaklardan alınabilen hayvanlar ıslah edilip testlerden geçiriliyor.  Kedi ve köpeklerin ailelere uyumlu olup olmadığı belirleniyor, isteyen ailelerin  evlerinin bakıma uygun olup olmadığı araştırılıyor. Mesela küçük bir evse büyük
köpek verilmiyor. Türkiye’de de bu sistemin oturtulması gerekiyor.”